Tartásjavító- és kondicionáló torna a nagycsoportos gyermekek számára

Tíz évvel ezelőtt hirdettük meg a nagycsoportosok körében a tartásjavító különfoglalkozást. Azon gyermekek jelentkezését vártuk, akik mozgásukban bizonytalanabbak, fejlesztést igényelnek. A szülők pozitíven reagáltak, igen népszerűvé vált, a jelentkezők száma minden évben elérte a 20 főt. Heti egy alkalommal, 45 perc intenzív torna, a tornaszobában, minimális havi díj ellenében. Szándékunk, hogy segítsük azokat a célkitűzéseket, amelyek a gyermekek egészségmegőrzését – megszilárdítását, az óvónők egészség-nevelő tevékenységét szolgálják. A foglalkozás gyakorlatai segítik a gerincbetegségek megelőzését ill. korrekcióját. Segítik a foglalkozások a gyermekek mozgáskultúrájának fejlődését. A tartásjavító- és izomerősítő gyakorlatok minden egyes foglalkozáson ismétlődnek, begyakorlódnak, így odahaza is elvégezhetők. A gyakorlatok játékos – utánzó gyakorlatok eszköz nélkül és sok-sok tornaeszközzel, amelyek az óvodánkban megtalálhatók, jól felszerelt a tornaszobánk. Az éves ütemterv olyan láb – törzs – hát – karizom erősítő gyakorlatokat tartalmaz, amely játékos és örömet okozó testmozgás közben segíti elsajátítani a helyes testtartást ill. erősíti a gyermekek állóképességét. A foglalkozások mindig mozgásos szabályjátékokkal fejeződnek be, amelyek ügyességet, gyorsaságot, fegyelmet és nagy koncentrációt igényelnek. Az évet zárófoglalkozással fejezzük be, amely a szülők és az érdeklődők részére megtekinthető. Ezen az utolsó foglalkozáson a gyermekek oklevelet kapnak.

Púhl Zoltánné óv. ped.

Népi játékok és tánc az óvodában

Az óvodánkban 5-6-7 éves korú gyermekekkel megismertetjük a magyar népi játékkincs egy-egy szép változatát, s szeretnénk megszerettetni a népzenét, néptáncot. Forrásunk sok esetben Forrai Katalin örökérvényű „Ének az óvodában” c. könyve, a „Játék és tánc az óvodában” c. könyv, amit a Néptáncosok Szakmai Háza jelentetett meg. Foglalkozásaink heti 1 alkalommal 25-30 percesek. Figyelembe vesszük a tervezésnél a gyerekek kicsiny, de egyre táguló világát, a közvetlen környezetükből szerzett legfontosabb élményeket, tapasztalatokat. A népszokásokból annyit merítünk, amennyi e „kis világukba” belefér. A játékok, táncok kiválasztásánál fontosnak tartjuk az életkori sajátosságokat, amelyek meghatározóak a helyes alkalmazásnál. A legalkalmasabbak az ugrós táncok és a szabad táncok. Célunk a tánc eredeti funkciójának megőrzése, örömükből, bánatukból fakadó természetes használata. A foglalkozásokon szerzett tudásukról egy bemutató keretében adnak számot a gyerekek a szülőknek május végén.

Bukta Ferencné – óvónő